27 Ocak 2015 Salı

değişkenhttps://www.youtube.com/watch?v=WZk5lnzNCWs

Beklediğinden fazlasını bulunca bir yerde, bir kişide, bir etkinlikte, bir olayda; insan katlamalı bir şekilde memnun kalıyor. Eğer uyuşmazlık olursa, ne kadar uğraşırsan uğraş olduramazsın. Gece bol bol zamanım oldu kendimle konuşmalar yapmaya. Tekrar başladım. Sonuçları kestirmek pek mümkün değil.

Kendimle konuşmak için o eski, yıkılmaya yüz tutmuş, nemli kulübeye girdim. Elinde bir domatesi kemirirken buldum kendimi. Üzerine tuz serpip yiyordu. Beni görünce dudağının kenarı kasıldı.
"Şimdilerde yenisi çıkmış bu tuzlukların. İçinde hem tuz hem karabiber varmış. Onlardan almam lazım galiba."
Sesini unutmuşum. O beni bekliyor gibiydi. Kızgındı tabii hâliyle. Nasıl olmasın, en son görüşmemizde kavga etmiştik. Kendi benliğimle kavga etmiş ve galip geldiğimi sanmıştım. Hayatımda hiç bu kadar yanılmamıştım.

"Ne oldu, ne rüzgâr attı seni buraya?" dedi gülerek. Espri kabiliyetinden hiçbir şey kaybetmemişti. Hâlâ aynıydı. Cebimden karabiber çıkartıp ona uzattım. Şerefe yapar gibi kaldırıp domatese boca etti. "Kekiğin yoktur herhalde?"

"Senden özür dilemeye gelmedim."
"Hee biliyorum."
"Senle kavga etmeye de gelmedim."
"Onu da biliyorum."
"Her şeyi biliyorsan neden bana söyletmek istiyorsun?"
"Kendi cümlenden bile korkarsan, söylemeye çekinirsen nasıl kendi istediklerine kulak vereceksin a benim salağım?"

İlk şoku atlattıktan sonra nemli odaya göz atmak dank etti. Çiçekler vardı saksılarda. Gözüme bir petunya ilişti, açık pembe çiçekleri vardı. Oda güneş almıyordu, nasıl çiçek açıyordu? "Güzel günlerde onu da yanıma alıp gezmeye çıkıyorum o sayede." İkinci şok dalgası sarstı bedenimi. Görüntü değişti. Seni gördüm, ellerini uzatmış gülüyordun. Ellerimi uzattım. Otobüste önümdeki koltuğa montelenmiş televizyona değdi elim. Uyandım, utandım. Hemen geri kapadım gözlerimi. Kendimi bulmaya. Uyuyordu. Uyumuştu. Ne çabuk... Anonsun sonu gelmeden ben de uyuyakaldım...

"Kamilkoç Turizm'in saygıdeğer yolcuları. Afyon Otogarı'na giriş yapmış bulunmaktayız. Devam edecek yolcularımız mola süremiz 5 dak..."

2 yorum:

yapıştır!